Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chorvatsko - Biograd na Moru

13. 7. 2008

Biograd na Moru

Historie a památky

Původně liburnská (ilyrská) osada Blandone. V raném středověku se nazývala Alba Civitas, tj. Bílé město, odtud tedy Biograd. V 11. stol. byla sídlem chorvatských králů, od pol. 11. stol. též biskupské sídlo. V r. 1102 zde byl uherský král Koloman korunován na chorvatského krále. Krátce nato město zničeno Benátčany. Znovu je vybudovali lidé z vnitrozemí, kteří sem utekli před Turky, v pozdějších válkách s Turky bylo opětovně poničeno. Dochovaly se velmi skromné zbytky původních hradeb a někdejší katedrály a starochorvatské hroby. Farní barokní kostel sv. Anastázie (Sveta Anastazija) pochází z poloviny 18. stol. Mimo město se nacházejí zříceniny kostelíku sv. Rocha (Sveti Rok) a sv.Antonína (Sveti Antun).

Biograd na moru - severní Dalmácie
Patří mezi velká turistická centra centrální části Jadranského pobřeží jako. Město a přístav v Severní Dalmácii (5 500 obyv.). Tradiční, velmi pěkně upravené letovisko s bohatou vegetací. Leží na poloostrově mezi zálivy Bošana a Soline a na pevnině 30 km jižně od Zadaru naproti ostrovu Pašman, kam je pravidelné spojení trajektem. Láká mnoha pěknými plážemi s dostatečným množstvím stínu pinií.

  

Obrazek

 

Centrum Biogradu večer ožívá promenádou turistů, najdete zde spousta restaurací, kaváren, cukráren, obchůdků, velice krásné a romantické jsou procházky úzkými uličkami mezi kamennými domy.

  

Obrazek

 

Biograd na Moru je královské město od roku 1019, které dosáhlo největšího rozkvětu v 10. a 11. století, kdy se stalo centrem chorvatské říše. Dnes je oblíbeným a živým rekreačním centrem této části Jadranu.

  

Obrazek

 

Je strategickým východiskem do tří národních parků - Paklenica, Vodopády Krka a Kornati. Blízko Biogradu leží také největší sladkovodní jezero Chorvatska - Vransko jezero. Před Biogradem ostrůvky Planac a Sveta Katarina (s majákem). Je zde také trajekt do Tkonu na ostrov Pašman. Biograd je východisko lodních výletů do národního parku Kornati.Obrazek Biograd má pěkné rozlehlé oblázkové pláže, které lemuje borový les. Nejblíž centru obce (10 min. pěší chůze po pobřežní promenádě směrem k jihovýchodu) je populární pláž Dražica, hlavní pláž letoviska - velká, oblázková, lemovaná borovým lesem, Obrazekdobře vybavená sprchami, kabinkami a zábavními nebo sportovními atrakcemi (tobogán, trampolíny apod.). Byla vyznamenána tzv. Modrou vlajkou. Další pláží tímto směrem je pláž Soline. Nachází se ve stejnojmenné zátoce v blízkosti kempu. Je oblázkovo-písčitá. Méně navštěvovaná bývá oblázková pláž Kumenat, která leží ještě trochu dál od města. Starigrad v letní sezoně žije čilým turistickým životem, množství restaurací a taveren s vynikající dalmatskou kuchyní, kavárny, tržnice,

  

Obrazek

 

množství obchůdků Vám zpříjemní volné chvíle po celodenním pobytu u moře nebo v horách. V okolí hotelu Alan jsou velmi pěkné, upravené pláže jak pro plavce, tak i pro malé děti s pozvolným vstupem do vody. Milovníci FKK pláží mohou využít velice pěknou naturistickou pláž v blízkosti staré strážní věže.

  

Obrazek

 

Přístav pro jachty - marina má novou nemalou atrakci, a to podmořské osvětlení. Jako jediný na světě instaloval podmořská světla. Zatím jej osvětluje 9 silných světelných zdrojů, v plánu je jich však 40. Osvětlení je už dnes velmi efektní a vzbuzuje velkou pozornost návštěvníků.

Sport

Jachting (škola), potápění (škola), vodní pólo, velké tenisové středisko, plážový volejbal a jiné míčové hry. Půjčovna sportovních potřeb. Konají se závody a soutěže v různých sportech.

 

Obrazek

 

Biograd má dva jachtařské přístavy - mariny (Kornati a Šangulin) a přístaviště u hotelu Ilirija.

Kultura

Vlastivědné muzeum (Zavičajni muzej), sbírky archeologické, historické; součástí jsou také předměty z benátské lodi, která v 16. stol. ztroskotala u ostrůvku Gnalič a byla v 70. letech min. stol. vyzvednuta.

Ubytování

Biograd nabízí ubytování hotelech, apartmánech i v soukromí.Kemp Soline leží na pobřeží 2 km jihovýchodně, další kempy se nacházejí v této oblasti, tedy mezi Biogradem a Soline.

Výlety

  • letovisko Crvena Luka 5 km jižně
  • Zadar 28 km severně
  • Šibenik 48 km jižně
  • trajektem do Tkonu na ostrov Pašman a dále na ostrov Ugljan

  

  • výlet lodí na Kornatské ostrovy a do sousední chráněné krajinné oblasti v zátoce Telaščica (jižní část ostrova Dugi otok)

 

Obrazek

 

 

  • Vransko jezero 8,5 km jižně
  • město Benkovac a pahorkatina Ravni Kotari 26 km


 

Obrazek

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář