Kréta - Agia Marina, Chania - Hotel Galini Beach
Sešel se rok s rokem a je tu další prázdninová dovolenková akcička na řeckém ostrově Kréta v severní části v oblasti Agia marina a v tříhvězdičkovém hotelu Galini Beach. Tak pojďme se na to podívat.
Jako obvykle nejdříve co na tuto destinaci říkají cestovní kanceláře.
Řecko a řecké ostrovy
- Oficiální název: Řecká republika
- Rozloha: 131 940 km2
- Počet obyvatel: cca 11 215 000
- Hlavní město: Athény (Athínai) - cca 3 200 000 obyvatel
- Úřední jazyk: novořečtina
- Náboženství: řecké ortodoxní 98 %
- Měna: 1 euro (€) = 100 centů
- Nejvyšší hora: Mytikas - 2917 m v pohoří Olymp
- Nejdůležitější vodstva: Egejské moře (mezi Řeckem a Tureckem; Jónské moře omývá Řecko ze západu; Středozemní moře omývá Řecko z jihu
- Správní členění: 13 krajů rozdělených na 51 prefektut
- Členství: ECE, CE, EBRD, EU, NATO, OECD
- Čas: po příletu do Řecka si posunete čas o hodinu dopředu
Starověké Řecko má pro historii Evropy zásadní význam. Právě kolébka civilizace, jak se Řecku také někdy říká, totiž položila základ celé evropské civilizaci. Starořecká kultura, sport i jednotlivé státní útvary (městské státy Athény nebo Sparta) jsou nesmazatelně zapsány v dějinách světa.
Řecká kuchyně - traduje se, že první kuchař z povolání pocházel podle legendy z Řecka. Řecká kuchyně je ovlivněna kuchyní tureckou, italskou a arabskou. Pame na fame = pojďme jíst..., s touto větou se zcela určitě mnohokrát v Řecku setkáte. "Jít jíst" zde patří mezi nejdůležitější společenské události.
Řecká kuchyně je zdravá, chutná, mnohostranná, pestrá a lákavá i na pohled. Zdravá především proto, že se vaří s olivovým olejem lisovaným za studena a se spoustou zeleniny. Chutná proto, že se k masu, ponejvíce grilovanému, rybám a salátům často používají rajčata, cibule a mnoho oregana, petržele, kopru, citronů a čerstvých bylin. Mnohostranná pak díky bohatému výběru předkrmů, příloh, hlavních jídel, zeleniny, ovoce a moučníků. To vše podtrhuje nevtíravé úsilí personálu restaurací o spokojenost klienta. Jídla se všeobecně nepodávají tak horká jako u nás, v teplém klimatu je to příhodnější. Ke kávě se pak téměř vždy podává i sklenice ledové vody. Užitečná rada – k jídlům, většina z nich je s olejem, jezte vždy podávaný bílý chléb a po jídle nezapomeňte na čerstvé ovoce nebo moučník.
Nápoje – typickým řeckým nápojem je retsina (víno s pryskyřicí, povzbuzuje chuť k jídlu a je zdraví prospěšné), dále Ouzo (anýzová kořalka), známá jsou rovněž místní přírodní vína a nesmíte zapomenout ochutnat vynikající řecký koňak Metaxa (tří, pěti či sedmihvězdičkový). V restauracích se podává většinou pivo Amstel či Heineken. Lze také koupit např. český Budvar či Pilsner Urquell a další značky. Vynikající jsou řecké ovocné fresh džusy, které si připravují z čerstvého ovoce a jsou nepřislazované.
Jídelní lístky jsou většinou psány v řečtině, angličtině, němčině a v některých restauracích i v češtině a téměř vždy najdete vedle názvu jídel i jejich fotografie, takže se nemusíte obávat, že si tkz. objednáte "zajíce v pytli". Pokud Vás řekové pozvou ke svému stolu, zažijete skutečnou oslavu jídla. Tímto způsobem se totiž v řecku jí. Pro řeky je jakákoli chvíle příležitostí zasednout k bohatě a rozmanitě prostřenému stolu a hodovat. Velmi často se tak setkáte s tím, že na stole je k dispozici 10 i více jídel, avšak od každého jen jeden talíř a všichni si vezmou jen kousek od každého jídla. Ochutnáte tak všechny řecké speciality a přitom Vám zbyde ještě dostatek místa na výborné víno, ledovou kávu Frapé či vybranou směs oříšků jako zákusek. Nyní nám už jen zbývá popřát Vám dobrou chuť čili "Kali orexi"!!
KRÉTA
Kréta je rozmanitý ostrov. Východ Kréty je spíš vyprahlý, nejen bez zeleně, ale také bez turistů, nacházejí se zde krásné pláže. Severní pobřeží Kréty je rušnější, zde najdete většinu měst a také nejvíce zábavy. Pláže zde bývají písčité a mělké. Pravým opakem je pak Kréta jižní. Po celé délce jižního pobřeží Kréty najdete jen několik málo městeček, zato ale rozsáhlá, nádherná pohoří. Samostatnou kapitolou je pak Kréta západní, kde nejsou hory, ale spíše kopce a je zde mnohem vlhčeji. Kromě přírody ale Kréta nabízí i mnoho památek. Nejznámější na Krétě jsou Knossos, Gortys, Festos, Kato Zakros či Matala. Kréta je ostrov relativně malý, a proto v podstatě všechny památky a zajímavosti jsou relativně snadno dosažitelné.
Kréta - historie
Za Římanů přišlo na Krétu křesťanství. Za svého pobytu na Krétě pověřil apoštol Pavel svého průvodce Tita pokřesťanštěním ostrova. Apoštol mířil tehdy pod dohledem jednoho centuriona do Říma, protože se poté, co byl obžalován z pobuřování lidu, odvolal k římskému císaři. Na Krétě vystoupil Pavel se svým průvodcem na pevninu na jižním pobřeží u místa zvaného Dobré přístavy. Podle biblické tradice působil pak Pavlův pověřenec Titus na Krétě až do vysokého stáří jako biskup. Kréťané ho dodnes uctívají jako ochranného světce Kréty.
Kréta se po roce 395 stala součástí Východořímské a až do roku 824 Byzantské říše. Bylo zde vybudováno 70 kostelů. V letech 824 – 961 zde vládli arabští Saracéni, ale potom až do roku 1204 byl ostrov opět součástí byzantské říše. Roku 824 uprchl ze Španělska na jižní pobřeží Kréty saracénský vůdce Abú Hafs Umar. Saracéni si už nezvolili za své hlavní město jižně situovaný Gortys, ale založili na severu Rabd al-Chandak, pozdější Kandii a dnešní Eraklion. Tato téměř jedno a půl století trvající nadvláda znamenala v dějinách Kréty bod nejhlubšího úpadku. Více než stoleté panství Saracénů ukončilo znovudobytí ostrova byzantským generálem Nikéforem Fókasem v roce 961, které zahájilo druhou byzantskou epochu.
Trvalo dlouho, než se Benátčané dokázali na Krétě prosadit proti Janovanům, kteří se tam zatím usadili. Po dobytí Konstantinopole řešily obě severoitalské městské republiky, za křižáckých tažení navzájem soupeřící, své spory na tomto ostrově. Janované již tady postavili ve spěchu patnáct hradů, aby si zajistili Krétu jako svůj obchodní opěrný bod ve východním Středomoří. Roku 1209 stal se ale nakonec vévodou v Kandii, dnešním Éraklionu, Benátčan Jacopo Tiepolo. V době benátské okupace, která měla trvat přes čtyři sta let, zaznamenala krétská města ohromný rozmach, především v oblasti vědy, umění, architektury a kultury. Na ostrově bylo usídleno deset tisíc benátských kolonistů - vysoký počet, uvážíme-li, že samotné město Benátky mělo v oné době pouhých šedesát tisíc obyvatel. Správa ostrova a krétských měst byla organizována podle benátského vzoru.
V 16. století dosáhla Osmanská říše vrcholu své expanze, což vedlo mimo jiné k tomu, že se turecká flotila stala vážnou hrozbou pro benátský námořní obchod. Na ochranu svých námořních cest posilovali Benátčané od roku 1550 svá obranná zařízení na Krétě, neboť ostrov byl významným obchodním opěrným bodem, který současně tvořil poslední baštu proti Turkům. V pobřežních městech Eraklionu, Chanii, Rethymnonu a Sétei vybudovali Benátčané impozantní přístavní komplexy s dlouhými přístavními hrázemi, majáky, sklady a arzenály. Osmanská říše se však od svých dobyvačných plánů nenechala odradit. Roku 1645 se západně od Chanie vylodil turecký vojenský velitel Jusuf Paša s obrovským vojskem o šedesáti tisících vojácích na čtyř stech lodích. Roku 1648 začal zoufalý zápas o Kandii. Francesco Morosini, místodržitel Kandie, vedl proti Turkům zákopovou válku, která měla trvat jedenadvacet let. Navzdory rozhořčenému odporu benátských oddílů se nakonec roku 1669 zmocnili Kandie Turci. Dvě století trvající turecké panství prostupoval dlouhý, nekonečný řetěz rebelií. Všechny pokusy Benátčanů o znovu dobytí ostrova i přes podporu domácích obyvatel ztroskotaly, protože Turci jako námořní velmoc ovládli Středozemní moře. Když roku 1821 vypukl s dosud nepoznanou silou boj za osvobození na řecké pevnině, využili Kréťané této příležitosti k obnovenému povstání proti Osmancům. V počáteční fázi mezi léty 1821 a 1824 dosáhli Kréťané při opětném dobývání svého ostrova krátkodobě velkých úspěchů. V roce 1827 se už vložily do válečného dění evropské velmoci. Pod jejich nátlakem se Turci museli stáhnout roku 1832 z Řecka a byl vyhlášen nezávislý řecký stát. Když však byly vytyčovány hranice tohoto nového Řecka, zůstala Kréta bez povšimnutí a sultán přenechal ostrov Egypťanům. Egyptské panství na Krétě trvalo jen deset let, neboť po neúspěšném tažení Egypťanů proti sultánovi padl ostrov opět do rukou Turků.
Až roku 1897 přitáhly oddíly řecké armády a začaly Turky zatlačovat. Kréta dostala autonomní statut a stala se protektorátem Itálie, Ruska, Velké Británie a Francie. Řecký princ Jiří, mladší bratr řeckého krále, byl jmenován vysokým komisařem. S příjezdem prince Jiřího do Chanie roku 1898 byl vyhlášen na Krétě mír a dosaženo osvobození z turecké nadvlády. 14. května 1913 udeřila dík londýnským dohodám i dlouho očekávaná hodina Kréty: jako výsledku balkánských válek dosáhlo Řecko připojení Kréty ke svému státu.
Kréta dnes
Je ideálním výchozím bodem pro řadu turisticky zajímavých výletů - ostrov Santorini, labyrint Knossos, soutěska Samaria, Elafonissi - jedna z nejkrásnějších pláží Kréty. Západně od Chanie, až do vzdálenosti cca 25 km, navazuje souvislá řada turistických letovisek: Kalamaki, Stalos, Agia Marina, Platanias, Gerani, Rapaniana, Kolymbari. Jednotlivá letoviska spojuje pravidelná autobusová linka, která umožňuje kdykoliv se vypravit buď za poznáním nebo nákupy přímo do Chanie, ale i do všech ostatních jmenovaných letovisek.
S příletem do Chanie Vám nabízíme i pobyty v okolí města Rethymno (pod tuto oblast spadá i letovisko Plakias na jihu ostrova). Dlouhé písečné pláže, pitoreskní uličky se starými domy v benátském a tureckém stylu, minarety a mešitami, benátský přístav a pevnost dělají z Rethymna jeden z nejatraktivnějších dovolenkových cílů v Řecku. Jeho okolí skýtá ideální podmínky k prožití příjemné dovolené na krásných písečných plážích pod impozantními horami protkanými zelenými údolími. Rethymno je také dobrým výchozím bodem pro výlety do vnitrozemí a z místního přístavu odplouvají výletní lodě mimo jiné i na bájný ostrov Santorini, milovníkům historie doporučujeme návštěvu archeologického muzea. Město je rovněž proslavené festivalem vína, kdy se v radniční zahradě spojuje ochutnávka toho nejlahodnějšího krétského vína s národní hudební a taneční produkcí. Místní obchůdky připomínající manufaktury se specializují na výrobky z kůže a zlata. Zručnost a vkus řemeslníků Vás jistě překvapí a ceny výrobků potěší. Noční život je jedním z nejrušnějších na ostrově, takže když pláž ztichne a siluety domů se ztratí pod rouškou tmy, městem zazní hudba restaurací a taveren a veselými hlasy turistů, kteří si chtějí prodloužit večer a vychutnat magickou atmosféru tohoto místa.
Hotel Galini Beach se nachází přímo na písečné pláži s pozvolným vstupem do moře. Této pláži s křištˇálovou vodou byla udělena Modrá Vlajka . K dispozici je místní autobusová linka do města Chania, stejně tak i na východ území Chania. Hotel je vhodný nejen pro rodiny s dětmi, ale pro všechny kteří hledají bohatý a sportovní program.
Poloha
přímo u písečné pláže
centrum letoviska cca 250 m
město Chania cca 8 km
letiště cca 20 km
Ubytování
pokoje pro 2 os./možnost přistýlky
rodinné pokoje
(na objednávku)
TV ,telefon
vlastní sociální zařízení
kuch. kout ( lednice a vařič)
sejf
ventilátor
rádio
klimatizace
balkon/terasa
Stravování
ALL INCLUSIVE - formou bufetu ( stravován í částečně ve 4* hotelu Galini , který je umístěn nad 3* hotelem Galini)
Služby
recepce
internetový koutek
kulečník
hotelová restaurace
pool bar
snack bar- kavárna
sladkovodní venkovní bazén
dětský bazén
lehátka a slunečníky u bazénu i na pláži zdarmaSport a zábava
vodní sporty na pláži
plážový volejbal
surfování
organizované potápění
noční život v Chanii
výlety po okolí
Proč tento objekt
dobrá poloha
ALL INCLUSIVE
přímo u pláže s pozvolným vstupem
dobrá poloha
vhodné pro všechny věkové kategorie

Náhledy fotografií ze složky Kréta