No nedejte si !
Řízky úplně jinak.
Potřebné přísady:
Vepřové řízky, strouhanka, vejce - dle počtu řízků, sůl, pepř, 1 bujon, 1/2l vody, olej, 1/4 másla (=půlka velké kostky).
Postup přípravy:
Vepřové řízky mírně osolíme, trošku opepříme a pokládáme do strouhanky, ve které je naklepeme tak, abychom do nich "vbouchali" co nejíce strouhanky. Je dobré si řízky nejdříve trochu předklepat. Až není vidět maso, ale celý řízek je pokrytý strouhankou obalíme v rozšlehaném vajíčku a osmažíme na oleji. Mezitím necháme svařit 1 kostku bujonu s 1/4 kostkou másla a 1/2 litrem vody. Osmažené řízky naskládáme do pekáčku a přelijeme vývarem z bujonu. Celé dáme zapéct do trouby až se vývar zredukuje a vsákne do řízků.
Uvidíte, že něco tak výborného jste již dlouho nejedlu. Jako vhodná příloha je třeba bramborová kaše.
Vepřové maso zapékané se sýrem ve vlastní šťávě z Masoxu.
Potřebné přísady:
750g vepřové krkovice nebo plece, kýty apod., 4 střední cibule, 300g sýru cihla, pepř, 2ks Masoxu a 1litr vody.
Postup přípravy:
Maso nakrájíme na plátky, naklepeme a rozložíme do pekáče, opepříme (nesolit). Na maso poklademe cibuli nakrájenou na půlkolečka a posypeme nastrouhaným sýrem. V hrnci si rozvaříme v litru vody Masox a zalijeme připravené maso. Dáme péct do trouby na 200°C asi jeden a půl hodiny.
A je hotovo. Je to výborné, určitě vyzkoušejte. Jako vhodná příloha je rýže nebo třeba vařený brambor.
Vynikající maso v hořčici.
Potřebné přísady:
Maso jedno jaké třeba plátky nebo kousky, troška oleje, půl kelímku malé kremžské horčice, 2 velké cibule, 1 palička česneku, sůl, pepř.
Postup přípravy:
Maso naklepeme, posolíme, opepříme, dáme do misky. Zalije se horčicí smíchanou s malinkým množstvím oleje a poklade se velkou vrstvou nakrájené cibule a česneku. Takhle naložené masíčko se nechá přes noc. Druhý den se zprudka opeče, poté se podlije a dá se do trouby péct. Nejdříve zakryté a potom se nechá opéct. Až je maso měkké, tak se může baštit, neuvěřitelné co dokáže horčice. Přílohu dle chuti a libosti.
Zapečené sýrové brambory podle Al Pacina
Potřebné přísady:
500g brambor, olej, sůl, kmín, pepř, 3 rajčata, kopr, 100g tvrdého sýra, pažitka
Postup přípravy:
Na hlubší pánev s rozpáleným olejem pravidelně rozvrstvíme plátky brambor. Osolíme, opepříme a okmínujeme. Když jsou brambory zpola upečené, obrátíme je a poklademe plátky rajčat. Posypeme koprem a pod pokličkou dusíme asi deset minut. Pokličku sejmeme, směs brambor a rajčat posypeme struohaným sýrem a ozdobíme nasekanou pažitkou.
Počet porcí: 2
Doba přípravy: cca 20 minut
Trochu jiné francouzské brambory
Potřebné přísady:
alobal, syrové brambory, 2 kuřecí klobásy, 2 paprikové klobásy, anglicá slanina, 2 zelené papriky, pórek, horčice, kečup, niva
Postup přípravy:
Syrové brambory oloupeme a nakrájíme na plátky. Klobásy nakrájíme na kolečka, anglickou slaninu na plátky nebo jen tak jak se to povede, zelené papriky na čtverečky, nivu nastrouháme. Uřízneme si větší kousek alobalu, aby nám vyšel dovnitř pekáče a aby po stranách zbylo tolik, aby se brambory mohly tím alobalem z obou stran zakrýt. Na alobal dáme nakrájené brambory, pocákáme horčicí a kečupem. Na brambory nasypeme nakrájené klobásy, papriku, slaninu, nakájený pórek a na to všechno nastrouháme Nivu. pokrm nesolíme, Niva i klobásy jsou slané dost. Přisolit se dá dle libosti a chuti vždy. Pak vezmeme ten alobal, který přesahuje z pekáče a z obou stran pořádně překryjeme celou tu dobrotu, uplácámeho, hlavně se snažíme po stranách a šupneme to do trouby asi na 220 °C a necháme to tak 3/4 hodiny. Pak již jen vypneme a můžeme baštit.
Tohle množství klobás je asi na kilo a půl brambor, ale každý může zvolit množství dle jeho vlastní chuti. Více klobás nebo více brambor.
Medvědí tlapa - delikatesa pro mlsné chlapy
Potřebné přísady:
krkovice nebo kotleta, bramboráky, kysané zelí, zakysaná smetana
Postup přípravy:
Připravíme si bramboráky... buď můžete použít už hotovou směs a nebo si je udělat. Bramboráky děláme co největší, já je dělám na titanové pánvi a dělám je i vyšší, aby byly skutečně přílohou. Naklepeme si maso, osolíme a opečeme na pánvi.Hotové bramboráky si dáme na talíř, pak položíme kotlety nebo krkovici, spíše ke kraji, na to dáme kysané zelí a bramborák přehneme. Na takto připravenou kapsu dáme ještě smetanu. Bramboráky: 1/2 kg nastrouhaných oloupaných syrových brambor,
Bramboráky můžete udělat i z cukety.... pak ale musíte dát více mouky, protože cuketa má více vody.
Guláš bez míchání - opravdu skvělý !
Potřebné přísady:
1 kg vepř. masa - nejlepší je z plecka, 3 větší cibule, 5 stroužků česneku, 2 čaj. lžičky gulášového koření (může být i kari), 3 čaj. lžičky sladké mleté papriky, 3 polévkové lžíce solamylu, sůl, pepř, 2 masoxy , feferonka, 0,75-
Postup přípravy:
maso a cibuli nakrájet, smíchat ostatní suroviny, pořádně promíchat (masoxy rozpustím v malém hrníčku a pak doliju do
NEDOLÍVAT VODU, NEMÍCHAT, NESUNDÁVAT ALOBAL.
Výborné s chlebem, těstovinama, rýží, knedlíkem.
Cibulové řízečky naruby
Potřebné přísady:
Vepřová kýta - dle strávníků -
Postup přípravy:
Maso naklepeme, osolíme, opepříme a obalíme napřed ve strouhance - strouhanku do maso prostě vboucháme, pak obalíme v rozšlehaných vejcích a hned šupneme do rozpáleného oleje a prudce z obou stran osmahneme.
Plech si vymažeme /stačí lehounce/, poklademe půlkou nakrájené cibule /krájíme na kolečka/, na cibuli klademe osmahnuté maso, zasypeme druhou půlkou cibule, přidáme sterilizovanou kapii, vše zalejeme šlehačkou a zapékáme v troubě cca 30 minut při 180 stupních.
Kalorická bomba, ale kdo u nás jedl, dost mlaskal !
Obměny: někdy přidám sterilizované žampiony - taky dobrý...
Příloha: pečené brambory, bramborová kaše ...